You are currently viewing Wapń rola w diecie
xr:d:DAGB0EhmiA0:4,j:1954986443854973674,t:24040808

Wapń rola w diecie

Wapń jest jednym z najważniejszych składników mineralnych dla organizmu.
Pełni wiele funkcji np. odpowiada za zdrowie kości i zębów. W niniejszym artykule przyjrzymy się bliżej roli wapnia w diecie oraz temu, dlaczego powinniśmy zadbać
o jego odpowiednią ilość w codziennej diecie.

Dlaczego wapń jest ważny?

  • jest materiałem budulcowym kości i zębów,
  • uczestniczy w procesie skurczu mięśni,
  • bierze udział w przewodzeniu bodźców nerwowych,
  • odpowiada za pracę serca i układ krążenia krwi. 

Ponadto produkty mleczne bogate w wapń sprzyjają utracie masy ciała. Probiotyki zawarte w fermentowanych produktach mlecznych dostarczają duże ilości białka, którego proces trawienny zapobiega gwałtownym wahaniom poziomu glukozy
i insuliny we krwi oraz poprawia trawienie.

Jak zadbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie?

Najlepszym źródłem wapnia są produkty mleczne, takie jak mleko, jogurt, ser czy kefir. Aby zadbać o odpowiednią ilość wapnia w diecie, warto włączyć do jadłospisu produkty bogate w ten pierwiastek. Produkty mleczne są jednym z najlepszych źródeł wapnia, dlatego warto spożywać je regularnie. Jednak dla osób nietolerujących laktozy lub wybierających dietę roślinną istnieją również alternatywy. Można sięgnąć po roślinne napoje wzbogacone w wapń, takie jak napój sojowy czy migdałowy, soki i inne produkty fortyfikowane.

Dodatkowo, warto zwrócić uwagę na równowagę między wapniem a innymi składnikami odżywczymi, takimi jak magnez, witamina D itd.

Witaminy i składniki mineralne wpływające korzystnie na przyswajanie wapnia
Witamina A

Niedobory prowadzą do uszkodzeń i osłabienia kości oraz zębów.  Zarówno zbyt duże jak i zbyt małe stężenia witaminy A są niebezpieczne.

Witamina C

Witamina C usprawnia procesy gojenia się ran oraz zrosty kości po urazach. Bierze udział w tworzeniu się aktywnej formy witaminy D3, która uczestniczy w regulacji gospodarki wapniowo-fosforanowej.

Witamina D

Witamina D ma duże znaczenie w regulacji gospodarki wapniowo – fosforanowej. Dzięki oddziaływaniom na komórki kostne ma wpływ na funkcje metaboliczne. Aktywna forma witaminy D łączy się z receptorem. Taka forma witaminy D zapewnia absorpcję wapnia z przewodu pokarmowego oraz w cewkach nerkowych.

Konsekwencją niedoborów witaminy D jest wzrost złamań kości oraz utrata masy kostnej.

Magnez

Magnez bierze udział w zachowaniu prawidłowej ilości wapnia w organizmie. Wpływa na obecność i ilość witaminy D3. Mała ilość magnezu powoduje zmniejszenie poziomu witaminy D3, co obniża przyswajalności wapnia, który pełni funkcje budulcowe w organizmie oraz uczestniczy w wielu innych procesach.

Fosfor

Fosfor  jest powiązany z metabolizmem wapnia.  Oba składniki przyjmuje się w większości z dietą i ich korzystny stosunek to 1:1. Większe niż zalecane dawki dziennego spożycia fosforu mogą powodować mniejsze wchłanianie wapnia, a nawet jego usuwanie z kości. 

Cynk

Sprzyja szybszemu gojeniu się ran i wspiera z  wapniem funkcje budulcowe.
Pełni jeszcze wiele innych funkcji takich jak np. funkcje regulacyjne, strukturalne, katalityczne, jest składnikiem ponad 300 enzymów i bierze udział w metabolizmie. 

Laktoza

Laktoza zwiększa wchłanianie wapnia w jelicie cienkim i w dwunastnicy. 

Kazeina

Kazeina białko występujące w mleku krowim sprzyja zachowaniu lepszej masy kostnej i siły kości a także zapobiega złamaniom kości. Korzystnie wpływa na syntezę białek mięśniowych, a także wzrost siły i spadek poziomu tkanki tłuszczowej. 

Białko

Białko bierze udział w budowie wszystkich tkanek, enzymów i hormonów. Zwiększa szybkość wchłaniania wapnia. Nadmiar białka może doprowadzić do uszkodzeń nerek.

Wapń jest niezbędny dla zdrowia kości, zębów i wielu innych funkcji życiowych. Zadbanie o odpowiednią ilość wapnia w diecie może pomóc w zapobieganiu wielu problemom zdrowotnym, takim jak osteoporoza, krzywica. Warto więc dbać
o różnorodność w jadłospisie i spożywać produkty bogate w wapń, aby zapewnić organizmowi niezbędną dawkę tego kluczowego pierwiastka.

 

Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą, a może chcesz skutecznie schudnąć? 

CZYTAJ DALEJ 

Dodaj komentarz