You are currently viewing Sól czy można ją zastąpić?

Sól czy można ją zastąpić?

Sól jest jednym z najbardziej podstawowych składników w kuchni, niezastąpionym dodatkiem do wielu potraw. Czy istnieją zamienniki dla soli?  W tym artykule zostaną przedstawione właściwości soli.

Sól chlorek sodu (NaCl), jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jest składnikiem płynów ustrojowych, uczestniczy w utrzymaniu równowagi elektrolitowej oraz jest niezbędna dla pracy mięśni i układu nerwowego. Nadmierna ilości soli w diecie może prowadzić do wzrostu ciśnienia krwi, zwiększenia ryzyka chorób serca oraz  nie jest zalecane w chorobach nerek.

Dlaczego warto zastąpić sól?

Nadmierna konsumpcja soli może zwiększać ryzyko nadciśnienia tętniczego i chorób serca. Zastąpienie soli zdrowszymi alternatywami może pomóc w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi i ogólnego zdrowia serca.

Ograniczenie spożycia soli może zmniejszyć ryzyko wystąpienia chorób przewlekłych, takich jak udar, choroba wieńcowa czy cukrzyca typu 2.

Nadmierne spożycie soli może prowadzić do zatrzymywania wody w organizmie, co może powodować obrzęki i wzrost masy ciała.

Zalecenia spożycia soli według WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca spożycie do 5 g soli dziennie najlepiej jodowaną. Zalecana ilość do 5 g soli dziennie pomaga obniżyć ryzyko chorób układu krążenia, udaru i zawału serca. Warto pamiętać, że zalecana norma soli dotyczy nie tylko soli z solniczki ale i z innych produktów, w których się znajduje. Najwięcej soli jest w produktach typu fast food, słonych przekąskach, warzywach konserwowych, pieczywie, przetworach mięsnych, wędzonych rybach i  serach. Są też produkty,
w których sód występuje naturalnie, to m.in.: mleko, owoce, warzywa, orzechy
i mięso.

Sól dietetyczna

Sole dietetyczne mają mniejszą ilość sodu i są wzbogacane w składniki mineralne. Są kompozycją soli i minerałów pochodzących z wód mineralnych, solanek i złóż mineralnych.

Rekomendowana jest dla wszystkich osób, które chcą zadbać o zdrowie oraz tych, które lubią smak soli i szczególnie osób chorych na nadciśnienie tętnicze. Warto pamiętać aby i z solą dietetyczną nie przesadzać. Nic nie pomoże jeśli będzie stosowana w jeszcze większych ilościach niż tradycyjna sól. 

Oczywiście jak każda sól i sól dietetyczna ma wady. Przede wszystkim jest droższa niż tradycyjna sól i nie może być stosowana w nadmiarze. 

Jak zmniejszyć spożycie soli?

  1. Do potraw stopniowo dodawaj mniejsze ilości soli. Na początek zamiast łyżki pół łyżki, a następnie płaską łyżeczkę. 

  2. Zastąp sól – solą dietetyczną, a najlepiej ziołami i przyprawami

  3. Zmniejsz ilość  kupowanych przetworzonych produktów o wysokiej zawartości soli: produktów w słonych zalewach i wędzonych, gotowych zup i sosów;

  4. Ogranicz słone przekąski np. chipsy, solone orzeszki, paluszki 

  5. Odsącz i przepłucz warzywa z puszki

  6. Czytaj etykiety produktów 

Zioła i przyprawy

Jednym z najczęstszych zamienników soli są zioła i przyprawy. Bazylia, oregano, tymianek, papryka, czosnek, koperek, natka pietruszki, kurkuma – to tylko kilka przykładów, które mogą dodać głębi smaku do potrawy bez konieczności sięgania po sól. Zioła i przyprawy nie tylko dodają smaku, ale także wprowadzają bogactwo aromatów, które mogą wzbogacić doświadczenie kulinarne oraz mają wiele składników odżywczych. 

Cytryna lub ocet

Dodanie kilku kropel soku z cytryny do sałatki lub potrawy rybnej może podkreślić smak i nadać jej świeżości. Podobnie, dodatek octu do sosów czy marynat może stworzyć bogaty, złożony smak, który zrekompensuje brak soli.

Bulion warzywny

Bulion warzywny to kolejna opcja dla osób poszukujących alternatyw dla soli. Zamiast soli można użyć bulionu warzywnego do uzupełnienia smaku potrawy. Jest to szczególnie przydatne przy przygotowywaniu zup, dań jednogarnkowych i sosów.

Sól jest istotna w kuchni i dla zdrowia organizmu, ale nadmierne spożycie może prowadzić do poważnych problemów zdrowotnych. Zastąpienie soli zdrowszymi alternatywami może przynieść korzyści zdrowotne, choć może być wyzwaniem dla niektórych osób ze względu na smak i przyzwyczajenia kulinarno-kulturowe. Ostateczna decyzja o zastąpieniu soli powinna być podejmowana indywidualnie,
z uwzględnieniem własnych potrzeb zdrowotnych i preferencji smakowych. Eksperymentowanie z różnymi zamiennikami może prowadzić do odkrycia nowych, ekscytujących smaków i aromatów, które wzbogacą smak potrawy.

Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą, a może chcesz skutecznie schudnąć? 

KLIKNIJ W LINK

Dodaj komentarz