You are currently viewing Niedokrwistość cz. 1 

Niedokrwistość cz. 1 

Żelazo jest składnikiem odżywczym niezbędnym do życia wszystkich organizmów
i mikroorganizmów. Uczestniczy we wszystkich istotnych procesach życiowych, oddychaniu tlenowym, unieszkodliwianiu różnych związków, ksenobiotyków, reakcjach odpornościowych, regulacji cyklu życiowego komórek. Bierze udział
w procesie produkcji czerwonych krwinek (erytrocytów) i transporcie tlenu
w organizmie. W okresie niemowlęcym żelazo odgrywa  istotną rolę. W pierwszych miesiącach życia dziecko zużywa zapasy żelaza na intensywny wzrost i zwiększenie objętości krwi.

Do czego może prowadzić niedobór żelaza? 

Najczęściej niewystarczająca ilość żelaza prowadzi do niedokrwistości. Trzeba jednak wiedzieć, że wyróżnia się wiele przyczyn niedokrwistości nie tylko z za małej ilości żelaza. Może też wynikać z niedoboru witaminy B12 i kwasu foliowego lub innych chorób przewlekłych.

Niedokrwistość (anemia) jest to zmniejszenie ilości hemoglobiny w organizmie. Może towarzyszyć zmniejszona liczba krwinek czerwonych i zmniejszona wartość hematokrytu. Krwinki czerwone (erytrocyty) są składnikiem krwi. W ich wnętrzu znajduje się hemoglobina – białko, które odpowiada za transport tlenu do wszystkich komórek organizmu.

Objawy niedokrwistości

  • osłabienie
  • brak koncentracji i uwagi
  • bóle, zawroty głowy
  • kołatanie serca, duszność
  • bladość skóry i błon śluzowych wewnątrz jamy ustnej, bladość spojówek
  • słabe włosy i paznokcie

W zależności od przyczyny niedokrwistości mogą pojawić się także inne objawy.

Diagnostyka

Podstawowym badaniem w diagnostyce niedokrwistości jest morfologia krwi. Zmniejszone stężenie hemoglobiny oznacza niedokrwistość. W morfologii krwi ocenia się liczbę i stan krwinek czerwonych (erytrocytów) – objętość, stężenie hemoglobiny w krwinkach.

Następnie oznacza się stężenie żelaza w surowicy krwi oraz wykonuje się badania ferrytyny oraz witaminy B12 i kwasu foliowego. 

Jeśli istnieje podejrzenie, że niedokrwistość wynika z innych przyczyn, mogą być przeprowadzone dodatkowe badania.

Przyczyny niedoboru żelaza

  • utrata krwi: z powodu obfitych miesiączek, urazu, po operacji
  • zwiększone zapotrzebowanie, zaburzenia wchłaniania: ciąża i laktacja   
  • upośledzone wchłanianie z przewodu pokarmowego
  • niedobory w diecie, np. przy nieprawidłowo zbilansowanej diecie wegetariańskiej, wegańskiej

Leczenie

Leczenie niedokrwistości zależy od przyczyny. Dąży się do usunięcia przyczyny niedokrwistości oraz jeśli to potrzebne podaje odpowiednie leki, a w ciężkich niedokrwistościach przetacza krew (koncentrat krwinek czerwonych)

Niedokrwistość z niedoboru żelaza jest wynikiem zbyt małej ilości żelaza
w organizmie. Jest to najczęstsza postać niedokrwistości. Leczenie polega na stosowaniu preparatów żelaza oraz leczeniu ewentualnej przyczyny niedokrwistości.

Nie zaleca się suplementacji bez wcześniejszej konsultacji lekarskiej i ustalenia przyczyny niedokrwistości. W trakcie terapii może wystąpić podrażnienie błony śluzowej żołądka objawiające się bólem brzucha i wymiotami. Długotrwała suplementacja żelaza w dawkach przekraczających możliwości organizmu do jego przyswojenia może spowodować powstawanie wolnych rodników i uszkodzenia narządów. Ryzyko powstania takiego nadmiaru zwiększa się wskutek podawania dawki niedostosowanej do masy ciała. 

Istnieją jeszcze inne przyczyny niedokrwistości, które też mogą dotyczyć źle zbilansowanej diety. Niedokrwistość megaloblastyczna (z niedoboru witaminy B12 lub kwasu foliowego) charakteryzuje się obecnością we krwi nieprawidłowych, dużych krwinek czerwonych (erytrocytów). Jest spowodowana niedoborem witaminy B12 (kobalaminy) i/lub kwasu foliowego.

 

Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą, a może chcesz skutecznie schudnąć? 

KLIKNIJ W LINK

Dodaj komentarz