Metoda BIA (bioimpedancji elektrycznej) pozwala na dokładny, nieinwazyjny
i bezpieczny pomiar analizę składu ciała z uwzględnieniem takich czynników jak m.in:
– zawartość tkanki tłuszczowej,
– masy mięśniowej,
– masy szkieletowej,
– nawodnienia organizmu,
– BMI (body mass index).
Działanie metody bioimpedancji elektrycznej oparte jest na różnicy w przewodzeniu prądu elektrycznego w środowisku wodnym i tłuszczowym, przy zastosowaniu elektrod powierzchniowych połączonych z analizatorem komputerowym i przy użyciu prądu o danej częstotliwości i natężeniu.
Jak się przygotować?
Badanie najlepiej przeprowadzić na czczo, z opróżnionym pęcherzem, bez wykonywania uprzednio intensywnej aktywności fizycznej, spożywania alkoholu, kawy, napojów energetycznych.
Przed badaniem należy wyjąć metalowe przedmioty z kieszeni oraz urządzenia elektryczne (klucze, portfel, telefon, zegarek. biżuterię).
Pomiar trwa około dwóch minut, odbywa się boso, trzymając dłońmi uchwyty z elektrodami, wzdłuż ciała, stojąc prosto.
Przeciwwskazaniami do wykonania badania są:
– ciąża,
– epilepsja,
– rozruszniki serca,
– defibrylator,
– stent,
– metalowy szew w sercu.
Badanie/analiza składu ciała jest skarbnicą wiedzy dla dietetyka, obrazującą parametry ciała, których nie da się uzyskać w wyniku dokonania pomiarów antropometrycznych.
Analiza jest cenna dla osób chorych i zdrowych, szczególnie aktywnych fizycznie, w celu monitorowania stanu odżywienia, nawodnienia, analizy mięśniowo-tłuszczowej z uwzględnieniem masy ramion, tułowia, nóg. Zastosowanie metody bioimpedancji elektrycznej jest również narzędziem do oceny skuteczności wdrożonej dietoterapii i ewentualnych korekt żywieniowych w jadłospisie pacjenta.
Jak często?
Częstotliwość wykonywania badań analizy składu ciała jest indywidualną kwestią, zależną między innymi od celu przeprowadzenia badania.
Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny wykonywać badanie z uprzednią konsultacją z lekarzem/dietetykiem w celu oceny skuteczności wprowadzonej dietoterapii.
Uzyskane wyniki pozwolą na ewentualne korygowanie jadłospisu, zaleceń dotyczących aktywności fizycznej.
W przypadku osób aktywnych fizycznie zalecenia są mniej ortodoksyjne i wynikają w dużej mierze z własnych chęci oceny postępu przyrostu masy mięśniowej.
Uzyskane wyniki mogą posłużyć do zmiany planu treningowego, poświęcenia większej uwagi konkretnym partiom mięśniowym, uwzględnienia stopnia nawodnienia organizmu czy też masy kostnej.
Bibligorafia:
https://journals.viamedica.pl/eoizpm/article/viewFile/26051/20861
http://www.rcz-zbaszyn.pl/backend/photos/userfiles/wykorzystanie_aib.pdf
https://pzp.umw.edu.pl/pdf/2018/8/4/issue.pdf#page=76
Jeżeli zastanawiasz się nad zmianą, a może chcesz skutecznie schudnąć?